Czego nie robić swojej twarzy, najczęściej popełniane błędy

Z racji tego, że moja cera wciąż przysparza mi problemów i nie daje spać po nocach (oczywiście żartuje) to o pielęgnacji twarzy wiem już chyba wszystko. Postanowiłam więc zebrać moją wiedzę i przekazać ją w takim jednym poście. (zdjęcia pochodzą z Pinterest.com)1. Mycie i demakijaż
Nie myj twarzy zwykłymi mydłami! 
Nie kładź się spać w makijażu! 
Nie myj twarzy gorącą wodą!

I oczywiście...nie bądź dla niej zbyt szorstka, twarz to przecież Twoja wizytówka. Twarz najlepiej oczyszczą preparaty (żele, pianki) do tego przeznaczone. Nie powinny nadmiernie wysuszać. Są też specjalistyczne mydła np. mydło węglowe, o którym polecam dowiedzieć się więcej. By nie szkodzić naczynkom twarz najlepiej myć letnią wodą, gorąca rozszerza pory i szkodzi naczynkom.

2. Nawilżanie 
Brak nawilżania jest już największym błędem w pielęgnacji twarzy!
(nawet przy tłustej cerze) 

Nawilżanie to element pielęgnacji, którego mimo nie wiem co, nie można pominąć!

Dobrze nawilżona skóra jest jędrna, elastyczna i gładka. Wolniej się starzeje, a z racji tego, że z wiekiem  traci naturalną wilgoć później staje się to jeszcze bardziej istotne.

 Zadaniem kosmetyków nawilżających nie jest jednak dostarczenie potrzebnej porcji wody, a jej zatrzymanie. Skóra jest nieprzepuszczalną barierą dla wilgoci z otoczenia i paradoksalnie po długim moczeniu w wodzie staje się jeszcze bardziej przesuszona.

Warto zaopatrzyć się w dwa dobre kremy (jeden na dzień, drugi na noc) i sumiennie je nakładać, najlepiej na wilgotną twarz. Składnikami pożądanymi będzie wszystkim znana i powszechnie występująca gliceryna, petroletum, składniki aktywne oraz filtr słoneczny. Dobry krem nie musi być drogi. 
3. Złuszczanie naskórka 
Nie stosuj peelingów zbyt często!
Nie wykonuj mechanicznego złuszczania przy aktywnych stanach zapalnych!

Peeling to świetny sposób na poprawę wyglądu naszej cery, ale pod warunkiem, że wykonujemy go z umiarem (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Gdy na naszej skórze występują wypryski rozwiązaniem mogą okazać się peelingi enzymatyczne. Nie łudźmy się także, że peeling usunie wągry, one umiejscowione są w skórze właściwej, a drobinki złuszczają jedynie naskórek.

4.  Walka z niedoskonałościami 
Nie wyciskaj, nie rozdrapuj, nie dłub!

Wyciskanie pryszczy sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii na skórze oraz dodatkowo podrażnia skórę i prowadzi do kolejnych zapaleń. Nierzadko w ten sposób tworzymy sobie blizny, których usunięcie okazuje się jeszcze większym wyzwaniem. Na pojedyncze wypryski możemy stosować maści z apteki (z retinoidami), albo na przykład olejek z drzewa herbacianego. Naprawdę nie warto wyciskać pryszczy, gdyż w ten sposób wciskamy łój do głębszych warstw skóry i sami sobie szkodzimy.

5. Ochrona UV
Kremy z filtrami UV nie są tylko na lato!

Aby skutecznie chronić naszą twarz przed promieniami słońca, a co za tym idzie, przed efektami fotostarzenia się skóry należy stosować filtry przez cały rok. Na lato silniejszy, na zimę wystarczy 15-20SPF. Ochrona UV jest niezbędna przy wszelkich kuracjach kwasami, witaminą A czy retinoidami. Jest niemalże tak ważna, jak nawilżanie, a jak często pomijana w codziennej pielęgnacji skóry.

Inne ważne kwestie:
- kosmetyki zawsze powinny być odpowiednio dobrane do naszej cery,

- nie przesadzajmy z ilością zabiegów, ale bądźmy systematyczne,

- przy pielęgnacji twarzy nie zapominajmy o równie ważnej szyi i dekolcie,

- nasza skóra lubi zmiany, dlatego czasem zmiana jakiegoś kosmetyku może przynieść dobre efekty,

-jeżeli zastanawiacie się, czy warto używać toników zapraszam TUTAJ,

- właściwa dieta ma zbawienny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, w tym też na cerę, ale o tym innym razem. 

POLECAM: Najczęściej popełniane błędy żywieniowe

9 komentarzy:

 1. No właśnie, wyciskanie pryszczy to mój błąd ;/

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak. Wszystko to wiem, do wszystkiego się stosuję. Nawet nie przyprawiam już tak jak kiedyś. A moja twarz dalej wygląda jak... Sama nie mam odpowiedniego określenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiem coś o tym, nic się niestety nie poradzi na uwarunkowania genetyczne itp.

   Usuń
 3. Cenne uwagi. Czas zacząć działać :P

  http://moment-of-parting.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń