Toniki. Czy warto ich używać?

Tonik - jego nazwa pochodzi z języka angielskiego, od słowa tonic. Jest to produkt oparty na wodzie do której dodawane są witaminy, gliceryna, alantoina i inne cenne składniki. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego codziennej pielęgnacji, inni są jego przeciwnikami. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, jednak myślę, że warto się przyjrzeć temu wynalazkowi.

1. Przeznaczenie 
Każdy tonik może być przeznaczony do czegoś innego, a ich funkcja zależy od składu. Mają one nawilżać, natłuszczać, matować, a nawet odmładzać. Jednak głównym zadaniem toników jest tonizowanie, przywracanie skórze równowagi i utrzymywanie odpowiedniego pH. Najprościej mówiąc skóra musi być kwaśna, aby zapewniała ochronę przed bakteriami, zanieczyszczeniami środowiska i warunkami atmosferycznymi. Zbyt częste mycie, używanie mydeł lub kosmetyków z alkoholem sprawia, że nasza skóra traci ten płaszcz kwasowy, a tym samym swoja naturalną ochronę.

2. Czy tonik był od zawsze?
Dziś wybór jest naprawdę przeogromny, a producent prześcigają się z pomysłami. Ta z pozoru zwykła woda stała się podstawowym i obowiązkowym kosmetykiem. Kiedyś tonik może i nie był potrzebny, współcześnie nawet zwykła woda która płynie z kranu w naszych domach nie sprzyja cerze.
tonik dla cery suchej i wrażliwej Bajkal, 17zł; tonik oczyszczający bezzapachowy AA, 16zł; tonik oczyszczająco-matujący Under 20, 13zł; tonik nagietkowy Ziaja, 5zł; tonik odświeżający Soraya, 10zł; tonik oczyszczający ziołowy do cery tłustej Fitomed, 12zł; odmładzający tonik do twarzy Olay, 17zł; tonik oczyszczający Bourjois, 14zł

3. Jak bardzo jest potrzebny 
Do zmywania zanieczyszczeń i makijażu służą pianki, żele, płyny micelarne i mleczka. Dobroczynne działanie toników jest wciąż niedocenione. Mogą one mieć kluczowe znaczenie w leczeniu trądziku, jak i innych problemów skórnych. Ponadto odświeżają, zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu (utracie wody) i likwidują nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry. Mimo, że skóra powraca do normalnego pH w czasie od trzech do czternastu godzin, jak można się łatwo domyślić tonik robi to szybciej.

4. Jak stosować tonik
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni do naszej cery. Bez względu na wszystko odradzam kupowanie toników zawierających alkohol, który tylko podrażnia i wysusza. Jest to szczególnie ważne przy cerze wrażliwej! Tonik używamy po oczyszczeniu twarzy, jeszcze przed nałożeniem kremu.

tonik matujący Nivea, 16zł; tonik z olejkiem różanym dla cery suchej Dr Beta, 15zł; tonik dla cery normalnej i mieszanej Kolastyna, 10zł; tonik do twarzy pielęgnacyjny Herbal Garden, 9zł; tonik bio aloes i bambus Born to Bio, 31zł; łagodny tonik bezalkoholowy Oeparol, 14zł; tonik nawilżający Tołpa, 28zł; tonik antybakteryjny Synergen, 6zł

10 komentarzy:

  1. ja zamiast toniku używam płyn micelarny Bioderma i wodę termalną Uriage :)

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie tonik to podstawa :) w moim przypadku antybakteryjny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis, dużo można się dowiedzieć ;)
    Ja prawie zawsze używam toniku ^^

    OdpowiedzUsuń
  4. ja uwielbiam delikatne wyciszające lub nawilżające toniki ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja już od dawna nie używam toników - wolę hydrolaty.

    OdpowiedzUsuń
  6. lubię toniki na zmianę z hydrolatami;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Używałam ten zielony z ziaji, ale u mnie nie było widać rożnicy po stosowaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Poleca ktoś jakiś?:) Ja obecnie stosuję z Pharmaceris i jest świetny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używam z firmy Iwostin tonik oczyszczający dla skóry tłustej skłonnej do zmian trądzikowych. Jest przyjemny, ale jak zużyje będę szukała jakiegoś innego :)

      Usuń
  9. U mnie tonik to must have - obecnie używam tego od Soraya i jestem zadowolona. Generalnie toniki bezalkoholowe bardzo dobrze działają na moją skórę.

    OdpowiedzUsuń