Równowaga kwasowo-zasadowa, czyli o pH skóry


Złoty środek. Już sam Arystoteles twierdził, że popadanie w skrajności jest złe. Okazuje się, że równowaga nie tylko w życiu, ale i w pielęgnacji skóry twarzy jest wyjątkowo ważna. Może stać się kluczem do zdrowego wyglądu naszej cery i sposobem rozwiązania wszystkich problemów skórnych związanych z jej zaburzeniem. By zrozumieć problem dowiedzmy się, czym jest pH.

Jest to miara stopnia kwasowości roztworów wodnych. W znacznej mierze od niego zależny jak wygląda i zachowuje się nasza skóra. Dlaczego? Ponieważ zawiera ona duże ilości wody i tym samym posiada swoje odpowiednie, lekko kwaśne pH, które wynosi od 4,5 do 6,0.

Roztwór o wartości pH wynoszącej od 0 do 7 jest kwaśny, natomiast pH między 7 a 14 zasadowy. Roztwór o poziomie pH 7 określany jest jako obojętny, albo inaczej neutralny.Poznaj pH Twojej skóry. Objawy zbyt wysokiego i zbyt niskiego pH.

Zbyt wysokie pH (zasadowe) przejawia się ściągniętą, przesuszoną skórą twarzy zwłaszcza po jej myciu. Cera jest nadwrażliwa, a rano wygląda na szarą i zmęczoną. Podniesione pH sprzyja rozwojowi bakterii.

Skóra o zbyt niskim pH produkuje zbyt dużo łoju i potu, przez co szybko się przetłuszcza, ciągle się świeci, jest skłonna do podrażnień, wyprysków. Pory są zazwyczaj powiększone, dochodzi do powstawania zaskórników.

Idealne. Właścicielki skóry z lekko kwaśnym pH mogą pochwalić się jej promiennym, zdrowym wyglądem. Takie kwaśne środowisko tworzy tzw. płaszcz ochronny, który chroni przed podrażnieniami spowodowanymi m.in. promieniami UV, przed bakteriami, czy alergiami.

  pics tumblr

Zapobiegaj utracie równowagi. Przyczyny nieodpowiedniego pH.

Czynników wpływających na równowagę kwasowo-zasadową skóry jest wiele: dieta, tryb życia, stres, kosmetyki. O prawidłowy odczyn twarzy dbają także nasze gruczoły potowe i łojowe Czysta woda ma pH=7, ale woda dostarczana już przez wodociągi (kranówka) ma nieco więcej ze względu na zawartość wapnia i chloru. Dlatego i ona wpływa na podnoszenie pH.

Jak obniżyć? Po pierwsze zrezygnować z mydła. Po drugie odpowiednio zadbać o nawilżenie. Popularny sposobem na przywracanie odpowiedniego pH jest przecieranie twarzy octem (jabłkowym lub winnym) lub sokiem z cytryny.

Jak podwyższyć? Zbyt kwaśne pH jest często wynikiem naszego nadgorliwego "dbania". Zbyt częste peelingi, czy oczyszczanie nigdy nie wyjdą nam na dobre. Posiadaczki zbyt niskiego pH powinny stosować produkty przeznaczone do skóry tłustej.

Czytaj etykietki. Niektóre kosmetyki informują nas o naturalnym pH kosmetyku (inaczej fizjologicznym), wtedy wiemy, że nie szkodzą naszej cerze, a ją pielęgnują. Takie informacje często znajdziemy na kosmetykach np. Ziaji.

Ważna jest dieta. Dzisiejsza dieta zwykle wpływa zakwaszająco na nasz organizm, czego konsekwencjami jest nie tylko pogorszenie stanu skóry i włosów, ale także zmęczenie, np. brak koncentracji. Do najczęstszych błędów żywieniowych należy m.in. spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych i żywności przetworzonej.

7 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post.

  amazing-Carolyn.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjecia...

  OdpowiedzUsuń
 3. jesli na kosmetyku jest napisane ph neutralne, obojetne czy fizjologiczne to nie oznacza to nic konkretnego (chwyt marketingowy). taki kosmetyk ma wtedy zazwyczaj pH wody czyli 7. jesli naprawde ma pH kwasne, to jest dokladnie napisane jakie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Woda z filtra domowego fitaqua ma pH 8-10 pH - warto taką wodę pić przy zakwaszonym organizmie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Teraz już wiem jak poprawnie zadbać o swoją skórę :)

  OdpowiedzUsuń