Ciekawostki, a więc - czy wiesz, że...

1. Chłód odchudza
Chłód znany jest ze swojej właściwości konserwowania urody. Mało kto jednak wie, że jeśli  zmniejszymy w domu ogrzewanie możemy stracić trochę kalorii, ponieważ będą one zużywane na ogrzanie organizmu. Podobnie stanie się, gdy będziemy brali prysznic w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Możemy stracić nawet 100 kalorii w ciągu 2 minut!


2. Stres może wpływać na cholesterol
Jak się okazuje nie wystarczy dobra dieta i ćwiczenia. Ponadto trzeba umieć opanować stres! Czy to prawda, czy też nie to zbyt silny stres nigdy nie jest zdrowy i może prowadzić do poważnych zaburzeń.


3. 80% solariów w Polsce zagraża zdrowiu
Często mówi się, że polskie solaria nie spełniają norm bezpieczeństwa. Jest to prawda i dobry powód by zrezygnować z opalania pod lampami.

4. Miłość leczy i wzmacnia 
Miłość to lekarstwo na całe zło. U osób zakochanych występuje wysoki poziom dopaminy i noradrenaliny. Osoby zakochane lepiej radzą sobie z problemami, rzadziej chorują i mają wyostrzoną pamięć. Można też powiedzieć, że miłość wzmacnia serce, ponieważ liczba jego uderzeń na minutę zwiększa się dwukrotnie.

5. Około 500 kalorii ma 100 g chipsów
Jest to więcej niż dobry obiad, czy... eklerki z bitą śmietaną. :)

6. Trufle to najcenniejsze grzyby na świecie
... i najdroższe, ponieważ ich cena za kilogram wynosi 2-4 tys. euro.

7. Nie wszystkie włosy lubią żółtko
Mycie żółtkiem jest odpowiednie dla włosów łamliwych, suchych. Mimo zawartej w żółtku lecytynie, która oczyszcza włosy z zanieczyszczeń, ten sposób może być nieskuteczny przy włosach przetłuszczających się. Żółtko, jako że zawiera wiele cennych składników często wykorzystywane jest w domowych maskach. Nie wolno jednak z nim przesadzać, a raczej czujnie obserwować efekty po zastosowaniu.

8. Stewia to naturalny słodzik, którym możemy zastąpić cukier
W porównaniu z innymi naturalnymi słodzikami ten jest najlepszy. Dlaczego? Bo ma zero kalorii. Jest to bezpieczny środek dla cukrzyków, przy czym o wiele słodszy od cukru.


9. O 250% wzrosła liczba Polek z nadwagą, czy otyłością
A nastąpiło to wciągu kilkunastu lat.

10. Glutaminian sodu w vegecie 
Moim zdaniem jest to jedno z największych świństw stosowanych w produktach spożywczych. Wywołuje sztuczny apetyt, a jego nadmiar może prowadzić do palpitacji serca i uczucia niepokoju. Tą potworną ilość chemii zawierają dobrze znane vegety i kostki rosołowe, na których większość z nas serwuje coniedzielne "zdrowe rosołki". 

4 komentarze:

 1. Nie wiedziałam o niektórych z tych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. każde solarium przyczynia się do starzenia skóry, tak samo jak słońce :)
  przyspieszone tętno nie zawsze ma korzystny wpływ na nasze serce :)
  najzdrowszym zamiennikiem cukru jest naturalny sok z brzozy :)
  glutaminian sodu w nadmiarze przyczynia się także do degeneracji neuronów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się :) sok z brzozy rzeczywiście jest zdrowy (świeży sok brzozowy wykorzystywany jest w kosmetyce do przygotowywania tak zwanej wody brzozowej) zawiera wiele witamin i mikroelementów. Jeśli chodzi jednak o kalorie, to ksylitol uzyskiwane z brzozy ma ich więcej niż stewia i mniej niż popularny cukier o około połowę

   Usuń
 3. O niektórych rzeczach wiedziałam, o innych nie miałam pojęcia :)
  Póki co nie korzystałam z solarium i w najbliższym czasie nie mam zamiaru.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń