Sposoby na komary

Na rynku istnieje wiele preparatów odstraszających komary. Jednak w dzisiejszym poście znajdą się naturalne, można by rzec domowe, sposoby walki z tymi natrętnymi i niebezpiecznymi owadami.

1.Odpowiednie ubranie
Jest podstawową ochroną, ale także bardzo uciążliwą latem. Długie rękawy, czy spodnie nie wystarczą! Warto też zwrócić uwagę, że komary przyciągają ciemne kolory (w przeciwieństwie do os, czy much które wabią barwy kwiatów - jaskrawy pomarańczowy, żółty).

2. Olejki eteryczne
Nazwać je można pogromcami komarów. Te sprawdzone i godne polecenia: olejek trawy cytrynowej, który odstrasza także muchy i meszki, olejek goździkowy, czy paczulowy. Nie należy ich jednak nakładać bezpośrednio na skórę oraz zachować szczególną ostrożność u dzieci poniżej 3 lat, kobiet w ciąży. Podczas lata należy zrezygnować z olejków z owoców cytrusowych.

Jak ich używać? Możemy zmieszać kilka kropel olejku z balsamem i zaaplikować na skórę, bądź rozcieńczyć z wodą, w butelce z atomizerem i rozpylić w otoczeniu - np. na zasłony, dywan, tapicerkę.  Jeśli na działce mamy oczko wodne wlewamy do niego kilka kropel olejku goździkowego - zapobiega to wylęganiu się w nim larw.

3. Pomidory
Zapach pomidorów odstrasza komary jak i inne owady, a to wszystko dzięki substancji, którą zawierają łodygi, liście i owoce rośliny. Zasadzenie pomidora to podwójny pożytek.

4. Unikaj kosmetyków perfumowanych
Kwiatowe oraz owocowe perfumy, zapachowe dezodoranty przyciągają komary.

5. Zadbaj, aby twoje ciało było możliwie suche
Pot, ciepło ciała oraz jego zapach to coś co lubią komary.

6. Zapach kwiatów
Bazylia, mięta, pelargonie, kocimiętka to kwiaty które warto postawić na parapecie, aby uniknąć komarów. Ponadto skutecznie zadziała zapach wanilii, cebuli, selera i czosnku.

6 komentarzy:

 1. o pomidorach bym w życiu nie pomyślała! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym nie pomyślała o całej reszcie, bardzo ciekawe :) wiedziałam tylko o olejkach, bo akurat mój z drzewa herbacianego odstrasza komarzyska :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący post. :) NIe znoszę komarów.
  Obserwuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. o to może balsam waniliowy pomoże;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O tym sposobie z pomidorami jeszcze nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń